Направете запитване

Кратък наръчник за успешен избор на бизнес софтуер - част 2

03 януари 2024

Изборът на софтуерен доставчик е не по-малко важен от подбора на съответстващото на Вас софтуерно решение. Нашият опит показва, че важна роля за успешното внедряване на един бизнес софтуер (а при ERP и CRM проектите ролята е ключова) е услугата която съпътства целия процес. Разбирането ни е, че внедряването и последващата поддръжка на една информационна система представляват комплексна услуга и само когато тя е извършена добре и компетентно, ще можете да извлечете максимална полза от инвестицията си. Затова Ви съветваме да бъдете много прецизни при избора на подходящ партньор, особено когато сте спрели избора си на софтуерно решение, което може да бъде доставено от различни компании. Ето как да подобрите шансовете си при избора на софтуер и доставчик към него:

1. Проучете пазара

След като вече сте определили обхвата, търсения резултат и бюджета си, започнете проучване на пазара. Нашето мнение е, че Google е най-подходящата отправна точка. Например, ако търсите CRM система, прегледайте сайтовете, които машината ще Ви предложи при търсене по „CRM“ и нейните производни – софтуер, система, програма. По същия начин, можете да потърсите документооборот, управление на човешки ресурси, управление на договори и други. Прегледайте сайтовете на компаниите и прегледайте клиентската база и препоръките за тях. Проверете дали в тях няма компании от Вашия бранш, с които да се свържете и да получите обратна връзка дали софтуерът върши работа и дали процесът по внедряване е минал гладко. Потърсете мнение и на Ваши познати, за които сте чували, че са минали през аналогичен процес. Ако браншът Ви е специфичен, опитайте да потърсите информация от Вашата браншова организация или да запишете по-специализирано търсене – например “софтуер за строителни компании“.

 

2. Изпратете запитвания

Изпратете запитванията към избраните компании и проверете каква е тяхната реакция – след колко време получавате отговор или обаждане от страна на компанията, какъв е подходът, каква допълнителна информация изискват от Вас. Как върви комуникацията с екипа. Това са косвените признаци, по които можете да оцените доколко компанията може да достави услуга спрямо Вашите изисквания и очаквания.

Съветваме Ви по време на представянето на софтуерни системи да настоявате за демонстрация „на живо“, а не само чрез презентации. Така ще можете да придобиете много по-ясна представа относно възможностите на системата. Задайте въпросите си по време на демонстрацията и преценете доколко компетентно и пълно могат да Ви отговарят на тях.

 

3. Тествайте потенциални софтуери

Когато стесните кръга на избраните от Вас софтуерни решения и доставчици, поставете им задача да опишат през тяхната система някой Ваш специфичен процес. Например, ако сте счетоводна компания - вериятно имате нужда от автоматични напомняния при наближаване на срокове за дадени действия. Поискайте да Ви направят демонстрация и да Ви оставят сами да поработите малко със системата. Оценете доколко тя е лесна за използване и преценете доколко ще е удобно за всички потребители в компанията Ви (например има ли интерфейс на българки или ако има само на английски, предвиждате ли да работят хора, които не познават добре английски език). Поискайте от фирмата – доставчик да отидете заедно при негов клиент с максимално близка до Вашата дейност и там да Ви демонстрират работата на софтуера в реални условия. Попитайте за мнението на потребителите за системата.

Оценете и какви са възможностите на системата, която разглеждате, да комуникира с другите софтуери, които в момента използвате. Например, ако избирате складово стопанство, можете да искате връзка с електронен магазин и счетоводната Ви програма, ако търсите CRM – връзка с Вашата ERP система, уеб-формите на корпоративния сайт, системата за електронен маркетинг.

Последно – поискайте възможност да тествате самостоятелно работата със системата и ангажирайте бъдещите й потребители с проиграване на някои стандартни за компанията Ви процеси. Съберете обратна връзка от теставалите софтуера.

 

Надяваме се тези кратки съвети да Ви помогнат в избора на подходящата за Вас бизнес информационна система.

 

 

Автор: Юлиян Калдерон

Подобни публикации

До 50 000 лв. безвъзмездно финансиране за дигитализация на бизнеса

В ерата на дигиталната трансформация всяка инвестиция в технологии е инвестиция в устойчив растеж. А финансирането по евро проекти е чудесна възможност да се направи тази инвестиция, без това да натежи на бизнеса. Сега българските микро и малки предприятия имат реален шанс да преминат на следващо ниво чрез програмата „Дигитализация на предприятията 2021–2027“, която предоставя до 50 000 лв. безвъзмездна помощ за внедряване на бизнес софтуер, автоматизация на процеси и киберсигурност. А кой би отказал 50 000 лв. безвъзмездно финансиране за бизнеса, особено ако това ще доведе до по-висока конкунрентноспособност. nZoom предлага готови, одобрени и доказани решения, с които да преминете през целия процес – от планиране до реализация. В следващите редове ще откриете всичко, което трябва да знаете –по теми и като отговори на реални въпроси, които бизнесът задава днес.

09 юли 2025

Какви са предизвикателствата и как nZoom ще ви помогне да отговорите на изискванията
Преходът към еврото: Какви са предизвикателствата и как nZoom ще ви помогне да отговорите на изискванията

От 1 януари 2026 г. очакваме България официално да стане 21вата страна-член на еврозоната. За бизнеса това означава не само нова валута, но и конкретни законови изисквания към ценообразуването, отчетността и съдържанието на издаваните документи. Допълнително предизвикателство ще бъде своевременното превалутиране на стойности и двойното обозначаване на цените в целия преходен период. В тази статия споделяме какво предстои и как нашата платформа ще отговори на новите изисквания.

02 юли 2025

Електронни трудови досиета - защо са необходими на бизнеса

С дигитализацията на работните процеси и въвеждането на единен електронен трудов запис и електронни трудови досиета, бизнесите са изправени пред множество предизвикателства. Основният въпрос вече не е, дали да преминем към електронно управление на трудовите досиета, а как това може да се направи по възможно най-ефективния и сигурен начин. За много организации този преход е шанс да модернизират своите процеси, да намалят административната тежест и да минимизират риска от грешки. В тази статия ще разгледаме какво представляват електронните трудови досиета, какви проблеми решават и какви предимства носят на бизнеса.

27 юни 2025